Ana Sayfa
24 Aralık 2016 ( 2233 izlenme )
Reklamlar

Yüzde 40 Engelli Raporuyla Engelli Aracı Almak İçin Ne Yapmam Gerekir?

Mesaj : %40 vergi indirimi raporum ve H sınıfı ehliyetim var. özel tertibatlı araç almak istiyorum.hangi yolu izlemem gerekiyor, ne yapmam lazım. ayrıntılı şekilde bilgilendirirseniz sevinirim. şimdiden teşekür ediyorum

CEVAP: Sayın takipçimiz, ÖTV vergisi ödemeden araç alabilmek için aşağıdaki durumlardan birine sahip olmak gerekmektedir:

1- Sol alt ekstremiteden, sağ alt ekstremiteden veya her iki alt ekstremiteden birden kısıtlılığı olmak

2- Sol üst ekstremiteden veya sağ üst ekstremiteden kısıtlılığı olmak

3- Boy kısalığı nedeniyle pedallara uzanamadığı için pedalları yükseltecek özel donanıma ihtiyaç duymak

4- Her ne sebeple olursa olsun % 90 ve üzeri raporu bulunmak ve hiç bir şekilde sürücü belgesi alamayacak olmak.

29 Aralık 2015 tarih ve 29577 sayılı resmi gazetede yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik gereği, Özel tertibatlı motorlu araç kullanılması gereken durumlarda düzenlenen sağlık raporuna; tanı, sürücü belgesi alabileceği ve özel tertibatlı araç kullanabileceği belirtilerek kod ve sürücü belgesi sınıfı yazılmadan il sağlık müdürlüğü bünyesinde oluşturulacak komisyona sevk edilir. İl sağlık müdür yardımcısı veya görevlendireceği il sağlık müdürlüğü görevlisinin başkanlığında kişinin sağlık raporunda belirtilen tanı ile ilgili branş uzmanı/uzmanları ve valilikçe kamu kurum/kuruluşlarından veya ilgili meslek odalarından görevlendirilecek bir makine mühendisinden oluşan komisyon tarafından belirlenecek özel tertibat kod numarası ile hangi sınıf sürücü belgesi alabileceği aynı sağlık raporunun ilgili bölümüne yazılır. Komisyon tarafından, sürücünün aracı kullanıp kullanamadığı kontrol edilebilir.

Engelliler 01.01.2016 tarihinden sonra alacakları özel tertibatlı araç kullanabileceğine dair rapora ilaveten İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan komisyon tarafından da Sağlık raporlarının ilgili bölümüne Özel Tertibat Kod numarasının yazılması gerekmektedir. Özel tertibatlı araç alacak engelliler ancak bu işlemden sonra sürücü belgesi almaları durumunda ÖTV indiriminden yararlanabilirler.

Bu bilgiler çerçevesinde sizin durumunuzu özetleyecek olursak, öncelikle tam teşekküllü devlet hastanesinden alacağınız özel donanımlı araç kullanabilir raporuyla birlikte İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan komisyona gideceksiniz. Komisyon yenileyeceğiniz sürücü belgesinin kodunu, almış olduğunuz Sağlık Raporunun ilgili bölümüze yazacaktır. Bu işlemden sonra Emniyet Trafik Şubeye giderek sürücü belgesini değiştirirsiniz. Yeniden kursa gitmenize gerek yok. Gidip Emniyet Trafik Şubesinden yeni ehliyetinizi alırsınız. Bu aşamadan sonrada araç bayilerine müracaat ederek özel donanımlı araç alma işlemini başlatırsınız.


KAYNAK : ENGELLİ,LER SİTESİ

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

11 yaşındaki ikizlere porno izleten adamın cezası belli oldu ... Öğrenci yurdunda akıl almaz işkence Down Sendromlu Kardeşimizin Hayali Gerçek Oldu DANİMARKALI DOWN SENDROMLU ÇOCUĞUN BAYRAK AŞKI VATAN HAİNLERİNE ÖRNEK OLSUN