Ana Sayfa
30 Kasım 2016 ( 324 izlenme )
Reklamlar

PAYLAŞIP DESTEK VERİN DÜŞÜK RAPOR ÇİLESİ BİTSİN

Yaklaşık bir yıldır engellilerin yaşadığı sıkıntıları bu köşede işleyip yetkilileri çözüm konusunda harekete geçirmeye çalıştık; çalışıyoruz… Yaklaşık 3 haftadır 11 milyon engellinin korkulu rüyası olan düşük rapor sorununu gündeme taşıyarak bir dokunduk, bin ah işittik. Bir el verdik kaybolan ümitleri yeşerttik. Israrlı yazılarımız sonrası yetkililerin rapordaki yüzde ibaresini kaldıracak çalışmaya başlandı. Böylece yüzde 40’lık oranın altında kalanlar da engelli haklarından kademeli olarak yararlanabilecek.

Bu güzel uygulamayı dernek başkanları “Yerinde ve güzel bir karar” diyerek destek çıkmıştı. Bugün de engelli haklarının kazanımında büyük emeği geçen, gerektiğinde kabinedeki bakanlarla bile kavga etmekten çekinmeyen AK Parti 23. dönem milletvekili ve Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva’nın rapor hakkındaki görüşlerine yer vereceğim.

Sağlık raporu nasıl olmalı?

Rapor: Hekimler engelli kişinin sağlık durumlarını belirlemeli ve bunu rapora dönüştürmelidir.

Bu rahatsızlıkların sonuçlarını anlatan bilgiler rapora işlemeli.

Eğitim: Eğitimle ilgili engelli bir bireyin değerlendirilmesi mevcut sistemde olduğu gibi

devam etmeli.

İstihdam: Bir engellinin ne yapıp yapamayacağını MEB ilgili kurumları veya Türkiye İş Kurumu bünyesinde oluşturulacak komisyonlarla belirlemeli. Bu belirlemede kariyer planlama yöntemleri kullanılmalı.

Araç-Gereç: Bir engellinin hangi aracı kullanması gerektiği ile ilgili olarak da yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde teşkil edilecek komisyonlarla yapılmalı.

MAAŞ: Kamu, tüm vatandaşların yararlanacağı özellikte ve kapsamda hizmet verememektedir. Dolayısıyla erişim-ulaşımda engelliler ekstra sorun yaşamakta veya masrafa girmektedir. Bir başka ifadeyle sistem yasalara rağmen engelsizlere göre kuruluyor. Engelsizlere karşı yapılan kayırmacılığın karşılığında engellilerin yükünü hafifletecek hizmetlerden yararlanmaları için bir destek geliri vermelidir. Özetle, engellinin hareket yeteneğine göre destek hafif engellilerde en düşük seviyede, ağır engellilerde de en yüksek seviyede olmalı. Ayrıca bu destekler ödenirken zengin-fakir kriteri aranmamalı. Engellilere sıcak elini uzatıp, kaybolan ümitlerini yeşerten hükümete teşekkür ediyoruz. Haydi engelli milletvekilleri kâbus olan düşük rapor oranlarına omuz verin; çile bitsin…

Cemalettin GÜRSOY

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HER HAFTA SONU YEMEĞE GİDEN ARKADAŞLAR BİR KARAR ALIR ÖDEDİKLERİ HESAPLA BAKIN NE YAPARLAR YENİ YILDA SSK EMEKLİSİNE ZAM İŞTE DETAYLAR 65 Aylığı Kimlere Ödenir? İşte Detaylar Sağlık Bakanlığından Uyarı;Kısırlığa Yol Açtığı İdda Edilen İlaçlarla İlgili...