Ana Sayfa
30 Kasım 2016 ( 991 izlenme )
Reklamlar

HER ENGELLİ BİREY VE YAKINLARI BU BİLGİLERİ MUTLAKA OKUMALI ÖĞRENMELİ

ENGELLİLER İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Engelliler Devlet Tiyatroları, Müzeler ve Ören Yerlerinden, Ücretsız Olarak Faydalanmaktadır. 
Engelliler Türk Hava Yolları Ve TCDD Ana Hat Yolcu Trenleri İle Seyahat Halinde %40 İndirimden Yararlanabilir.
TCDD Ana Hat Yolcu Trenleri İle Seyahat Halinde Engelliler %20 İndirimden Yararlanabilir. 
Faturalı Cep Telefonlarında Görüşme Ücretinden İndirimli Olarak Yararlanılabilir.
Devlet Bakanlığına Bağlı Engelliler Spor Federasyonları Engellileri Profesyonel Olarak Spor Yapmaları Konusunda Destekler. 
Oy Kullanırken Seçim Kurullarının Engelliler İçin Düzenleme Yapmaları Gerekmektedir.
Belediyeler 572 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Gereğince Engellilere Uygun Düzenlemeleri Standartlara Uygun Olarak Yapmak Zorundadır. 
Belediyeler Toplu Taşıma Araçlarından Engellileri Ücretsiz Veya İndirimli Olarak Yararlandırmak Zorundadır. 
Belediyelere Ait Ve Belediyeler Tarafından İşletilen Veya Kiraya Verilen Büfeler, Otoparklar Gibi İşyerlerinin Engelliler Tarafından İşletilmesi Konusunda Kolaylık Getirilmiştir. 
18 Yaşını Bitirmiş Ve Herhangi Bir Yerden Geliri Olmayanlar Emekli Sandığına Veya Bulunduğu Yerdeki Valilik Veya Kaymakamlık Makamlarına Başvuru Yaparak 2022 Sayılı Yasa Gereğince Aylık Bağlanmasını Talep Edebilir.Engellinin Bakıma Muhtaçlık Raporu Bulunması Ve Ailenin Gelir Durumunun Uygunluğu Şartları Sağlandığı Takdirde, Engelli Kişiye Bakan Kişi İl Sosyal Hizmetler Müdürlüklerinden “Evde Bakım Aylığı” Talep Edebilir.
Engellilerin Kullandığı Ortopedik Gereç Ve Cihazlar, İl Ve İlçe Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları Tarafından Karşılanabilmektedir.
İmar Mevzuatındaki Yeni Düzenlemelere Göre, Kaldırımlar, Yaya Yolları, Konutlar Ve Umumi Binalar Engellilerin Ulaşabilirliğine Uygun Olarak Yapılmak Durumundadır.
Engelliler H Sınıfı Sürücü Belgesi Alarak Özel Tertibatlı Otomobil Kullanabilirler.
H Sınıfı Sürücü Belgesine Sahip Olan Engelliler Yurt İçinden Aldıkları Özel Tertibatlı Otomobillerde, Vergi İndirimlerinden Yararlanmaktadırlar.
H Sınıfı Sürücü Belgesi Olan Engellilerden Uygun Şartları Taşıyanların Yurt Dışından Getirtecekleri Özel Tertibatlı Otomobiller İçin Gümrük Vergisi Muafiyeti Vardır.
İl Ve Ayak Fonksiyonunu Tamamen Yitirmiş Bulunan Engellilerin Yurt Dışından Getirtecekleri Özel Tertibatlı Minibüsler Gümrük Vergisinden Muaftır.
Yükseköğretim Kurumuna Girmeye Hak Kazanan Ve Kayıt Yaptırarak Öğretime Başlayan Öğrenci İlk Yılında Bulunduğu İlin Valiliği Bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı’na Başvurması Durumunda, Başbakanlık Bursundan Yararlandırılır.. Ayrıca Yardımcı Ders Araç Gereçlerinin Temini Konusunda Engelli Öğrenciye Destek Verilmektedir.
Kredi Ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün Öğrenci Yurtlarından Engelli Öğrenciler İstemde Bulunmaları Halinde Yararlanabilmektedirler.
Kredi Ve Yurtlar Kurumu Tarafından Uygulanan Harç Ve Öğrenim Kredisi Tahsisinde %40 Ve Üzerinde Engelli Olduğunu Belgeleyenlere Öncelik Tanımakta Ve Harç Kredisinin Geri Ödenmesinde Yönetim Kurulu Kararı İle %50 İndirim Yapılmaktadır.
197 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun 4. Maddesine Göre, Bizzat Maluller Tarafından Kullanılan Özel Tertibatlı Olarak İmal Edilmiş Taşıtlar, Motorlu Taşıtlar Vergisinden Müstesnadır.
Serbest Meslek Erbabı Ve Ücretli Çalışan Engelli Vatandaşlarımız İle Kendisi Engelli Olmasa Bile Ailesinde Engelli Kişi Bulunan Serbest Meslek Erbabı İle Ücretliler Vergi İndiriminden Yararlanırlar
Kurumlarca Engelli Vatandaşlarımıza Ayrılan Boş Devlet Memuru Kadroları İçin Her Yılın Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos Veya Ekim-Kasım Dönemlerinde Sınav Açılmaktadır
Sınav Duyuruları Devlet Personel Başkanlığı Tarafından Resmi Gazetede, Tirajı Yüksek Ulusal Gazetelerde Ve Trt Televizyon Ve Radyo Kanalları Aracılığıyla Yapılmaktadır. Kurumlar Sınav Duyurularında İşin Özelliği Gerektirmediği Sürece Özür Grupları Arasında Bir Ayrım Yapamayacağı Gibi Özür Oranında Da Üst Sınır Getiremeyeceklerdir
İşverenlerin Belirli Bir Mesleği Olan Engellileri Öncelikle Meslekleri İle İlgili İşlerde Çalıştırmaları Gerekmektedir
Kurum Ve Kuruluşlar Çalışma Yerlerini Engelli Vatandaşlarımızın Çalışmasını Kolaylaştıracak Şekilde Düzenlemek Gerekli Tedbirleri Almak Ve Engelli Vatandaşlarımızın Çalışmaları İle İlgili Özel Araç Ve Gereçleri Temin Etmek Zorundadır
Ülkemizde Engelli Vatandaşlarımız İçin Türkiye İş Kurumu, Halk Eğitim Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, Özel Dershaneler, Belediyeler Ve Engellilerle İlgili Dernek Ve Vakıflar Tarafından Meslek Edindirme Kursları Açılmaktadır
Engelli Vatandaşlarımızın Çalıştığı Kamu Kurum Ve Kuruluşu Özelleştirme Kapsamındaysa, Kapatma Ve Tasfiye Halleri Dışında Engelli Vatandaşlarımız İşten Çıkartılamaz
Özelleştirme Sonucunda Engelli Vatandaşlarımızın Çalıştığı Kurum Veya Kuruluşun Tasfiye Edilmesi Veya Kapatması Halinde İşine Son Verirse Bulunulan İldeki Türkiye İş Kurumuna Başvurulmalıdır. Bu Durumda İş Kaybı Tazminatı, Kanunun Diğer Çalışanlara Tanıdığı Hakların İki Katı Oranında Ödenmektedir.
Meslek Edindirme Kurslarından Yararlanan Engelli Vatandaşlarımıza İşe Yerleştirmede Öncelik Tanınır
Gerek Kamu Gerekse Özel Sektörde Engelli İşçi Olarak İş Bulmayı Sağlayacak Kurum Türkiye İş Kurumudur
Toplu İş Görüşmelerinde Engelli İşçiler Aleyhine Hükümler Konulamaz
Engelli Vatandaşlarımız Kendi İşini Kurduğunda Gelir Vergisi İndiriminden Yararlanabilir
50 Ve Daha Fazla İşçi Çalıştıran Kamu Ve Özel Sektör İşletmeleri % 3 Engelli Çalıştırmak Zorundadır
Tüm İllerde Rehberlik Ve Araştırma Merkezleri Bulunmaktadır.
Engelli Çocuğu Olan Aileler Buralara Başvurarak Çocukları Hakkında Danışmanlık Hizmeti Alabilirler
Okullarda Kaynaştırma Eğitimine Ağırlık Verilmektedir
İşitme ve Görme Engellilere Okul Öncesi, İlköğretim Ve Ortaöğretim Düzeyinde Gündüzlü Ve Yatılı Olarak Eğitim Hizmeti Verilmektedir
İlköğretim Okulunu Bitiren Görme Engelli Öğrenciler Öğrenimlerine Normal Okullarda Kaynaştırma Yoluyla Devam Etmektedirler.
Braille Yazılmış Ders Kitapları Görme Engelliler Akşam Sanat Ve Basım Evi Matbaasında Basılıp İhtiyaç Sahiplerine Talep Halinde Ulaştırılmaktadır. Ayrıca Görme Engellilerin İhtiyaç Duyduğu Diğer Kitaplar Sesli Kitap Kütüphanelerinden Temin Edilebilmektedir. İşitme Engelli Öğrenciler Meslek Liselerine Sınavsız Yerleşebilmektedirler.
Ortopedik Engellilere Yatılı Ve Gündüzlü Olmak Üzere Okul Öncesi, İlköğretim Ve Meslek Lisesi Düzeyinde Eğitim Olanağı Sunulmaktadır.
Zihinsel Engelliler Eğitilebilir Ve Öğretilebilir Olarak İki Ayrı Grup Okulda Eğitim Almaktadırlar. Bunlar Özür Derecelerine Göre Yapılandırılmış Okullarda Ya da Kaynaştırma Sınıflarında Eğitim Alabilmektedirler.
Uzun Süre Hastanede Yatan Çocuklar İçin Bazı Hastaneler Bünyesinde “Hastane İlköğretim Okulları” Bulunmaktadır.
Üniversite Ve Memurluk Sınavları Sırasında Ortopedik Ve Görme Özrü Bulunanlar İçin Uygun Düzenlenmiş Sınav Mekânları Hazırlanmakta, Gerektiğinde Ek Süre Verilmekte veya Görevli Refakatçi İle Sınava Girme Olanağı Tanınmaktadır.
Az Gören Üniversite Öğrencileri Yazılı Olarak Başvurarak Sınav Sorularını Büyük Puntolu Harflerle Yazılmış Olarak Sağlayabilirler.
Ülkemizde Rehabilitasyon Hizmeti, Tıbbi Rehabilitasyon Merkezlerinde Verilmektedir.
Ülkemizde Hamilelik Döneminde Bebeğin Fiziksel Ve Zihinsel Engelli Olup Olmadığının Saptanması Amacıyla Genetik Danışma Merkezlerinde Genetik Danışma Hizmeti Sunulmaktadır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

DOLANDIRICILARIN EN SON NUMARASINA DİKKAT EDİN TEKERLEKLİ SANDALYEDE SEYYAR SATICILIK YAPAN ADAMIN ZOR ANLARI Yaş doldurmasına rağmen emekli olamayana toplu para ÇEÇEN DANSI ( ENGELLERİ KALDIRAN DANS )