Ana Sayfa
17 Eylül 2017 ( 1370 izlenme )
Reklamlar

ENGELLİLER İÇİN ÖTV İSTİSNALI ARAÇ ALIMI

ÖTV İSTİSNALI ARAÇ ALIMI

Özel donanımlı araç kullanır raporu olanların kendisi (engel oranı %90’ın altında olması ve Tebliğde yer alan ortopedik engele sahip olmaları şartı ile) ve % 90 ve üzerinde engelli olanların yakını bu haktan yararlanırlar.
Engelli sağlık kurulu raporlarının süreli olması halinde; bitimine 6 ay kalmadan önce işlemin yapılmış olması gerekir.
Hangi hallerde ÖTV indirimli araç alınacağı ve özel donanım şartları için bakınız: 18 Nisan 2015 Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği ÖTV istisnası ile birlikte raporun süresi içinde MTV muafiyet hakkı da vardır.
ÖTV Kanunun yürürlük tarihi olan 06.06.2002 sonrası alınan raporlarla işlem yapılır. Bakınız: ÖTV Kanunu
Engelli yakınlar adına alınan ÖTV istisnalı araç alımından sonra rapordaki engel oranı düşerse; ÖTV ödenmeden araç kullanılmaya devam eder. Ancak MTV muafiyeti engel oranı %90’ın altına düştüğünde ortadan kalkacağından, Vergi Dairesine bildirimde bulunulmalıdır. Bakınız: Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu Araç alımında KDV indirimi yoktur.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

YOK BÖYLE MASUMİYET KEDİNİN BAKIŞLARINA DİKKAT Onu Tanıdınızmı ! Gülsüm Anne'nin Umut'undan kötü haber ANNESİNİN BUZ PİSTİNDE Kİ ŞOVUNA RENK KATAN MİNİK Taşerona verilecek kamudaki kadro ve yeni maaş belli oldu!