Ana Sayfa
30 Kasım 2016 ( 17253 izlenme )
Reklamlar

ENGELLİ ADINA ALINAN ARACI KİMLER KULLANA BİLİR ?

17 Nisan 2015 tarihinde “29329 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliği” yayımlandı. Engellilere ait araçların trafik tescil işlemlerinde artık yeni bir dönem başladı. Bundan böyle engelli aracını başkaları da kullanabilecek. Önceki yönetmelikte aracı sadece (sakatlığı yüzde 90’ın altında olan) engelli kullanabiliyordu. Artık o engel kaldırıldı. Ancak çoğu kişinin gelişmelerden haberdar değil. İsterseniz konunun daha iyi anlaşılabilmesi için soru- cevap şeklinde ilerleyelim.

 

- Organ nakli olanlar ve kronik hastalarda engelli aracı alıp yakınları kullanabilir mi?

 

Evet. Yeni yönetmeliğin Madde 7, ‘c’ bendine göre yüzde 90’ın altında olan “Herhangi bir engeli bulunmayan kişiler” yani organ nakli olanlar engelli aracı alabilecek, bu araçları yakınları da kullanabilecek.

 

- Engelli aracında sürücü kısıtlaması var mı?

 

Hayır. Yüzde 90 ve üzeri raporu olan kişilerde kısıtlama kaldırıldı. Artık engelli adına alınan araç alanların arabasını herkes kullanabilir. Ancak yurtdışından alınan araçlar için ‘üçüncü derece yakın’ sınırı devam ediyor.

 

- Özel tertibatlı aracı başkası kullanabilir mi?

 

Hem evet, hem hayır. ‘H sınıfı’ sürücü belgesi olan engellinin özel donanıma sahip araçlarını aracını kendisi ve aynı engeli bulunan ‘H sınıfı’ sürücü belgesine sahip kişiler kullanabiliyor. Ancak araçta “özel donanım” yoksa ve aynı zamanda otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabiliyor. Ayrıca engelli aracına özel donanım takılırken aracın orijinalinde ve teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilecek.

 

- Özel tertibatsız otomobil almak isteyen kişi ÖTV indiriminden faydalanabilir mi?

 

Evet. Sakatlığı yüzde 90'ın altında olanlar otomatik vitesli araçlar için ÖTV ödemezler.

 

- Engellilere ait taşıtlarda 5 yıllık süre dolmadan ÖTV'den faydalanılabilir mi?

Evet. Deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelir ve hurdaya çıkarılırsa yeni araç alabilir.

 

- Zihinsel engelliler için bir kısıtlama var mı?

 

Hayır. Sağlık kurulu raporu ve mahkemeden velayet belgesi olan zihinsel engelli yakını ÖTV-KDV indiriminden yararlanarak 1600 silindir hacmini aşmayan araç alabilir.

 

- Yurtdışından alınan araç başkasına satılıp vergiden muaf tutulur mu?

 

Hayır. İlgili yönetmeliğin ‘d’ bendine göre, engelliler tarafından ithal edilen aracı başka bir engelliye devri yapılırsa ya da kişinin ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar diğer vergiler değil, sadece gümrük vergisinden muaf tutulur. Ayrıca devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır.

 

Bugün, Babalar Günü. Engelli ve engelsiz tüm babaların gününü kutlarım.

'ENGELSİZ EĞİTİM'E 7 MİLYON TL DESTEK

Turkcell, “Engelsiz Eğitim Programı” projesiyle 2 yılda tam 10 bin engelli öğrencinin eğitimine ve nitelikli istihdama yönelik gelişimlerine destek olma sözü verdi. 80 okulda yürütülecek proje kapsamında engelli öğrencilerin özel eğitim aldıkları okullarda, meslek atölyeleri ve teknoloji sınıfları oluşturulacak. 7 milyon TL bütçe ayrılan proje İstanbul Beyoğlu Öğretmen Evi’nde 4 gün önce Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça tarafından imza altına alındı. Biz de, bugüne dek “Engel Tanımayanlar” başlığı altında engellilerin dünyasına katkıda bulunup yaşamlarına değer katarak yeni bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçiren yöneticileri tebrik ediyoruz. Cemalettin GÜRSOY

 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ÇOK FAZLA ŞİRİNLİK İÇEREN VİDEO ( MUTLAKA İZLEYİN ) SAHİBİ AMBULANSA BİNDİRİLEN KÖPEK DAKİKALARCA AMBULANSI TAKİP ETTİ VE... Doktorlar uyardı ,Hayvan sevgisi, çocukların gelişiminde de önemli rol oynuyor! Amerikalı ve Avrupalı bilim adamları bu bitkinin peşinde